تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۹۵
2817 بار مشاهده
0

فیلمی که اگر به پایان می‌رسید، می‌توانست فیلم خوبی باشد!

فیلمی که اگر به پایان می‌رسید، می‌توانست فیلم خوبی باشد!

محمدصادق باطنی : فیلم سد معبر بر خلاف خیلی دیگر از فیلمهای جشنواره امسال فیلمی خوش ریتم با بازیهای قابل قبول است، اما مشابه بخش اعظمی از فیلمهای امسال فیلمی تلخ و سیاه است.

سد معبر روایتگر زندگیِ تعدادی از ماموران حفاظت از معابرِ شهرداری تهران است که موظفند دستفروشها را از چهره شهر بزدایند! مامورانی که یا بسیار پرخاشگر و غیرمنطقی هستند و یا اهل شیتیل گرفتن و زیرآبی رفتن! در این میان داستان قاسم (با بازی حامد بهداد) برای ما برجسته می شود. مردی که بعدها می‌فهمیم الکلی بوده و حالا شغلی موقت در شهرداری برای خودش دست و پا کرده. با ارث پدرخانم مرحومش و کمک پدر بازنشسته اش به دنبال خریدن یک کامیونِ شرایطی است تا روی آن کار بکند. ولی همسر حامله‌اش نرگس (با بازی باران کوثری) که سالهاست قاسم را تحمل کرده و دیگر نمی خواهد در خانه پدرِ بهداد زندگی کند، از قاسم می‌خواهد که به جای خریدن کامیون خانه بخرد. قاسم هم از پولی که از یکی از دستفروش‌ها پیدا کرده می‌خواهد مشکلات زندگی اش را برطرف کند.

حامد بهداد در فیلم سد معبر

حامد بهداد در فیلم سد معبر

 

فیلم سد معبر بر خلاف خیلی دیگر از فیلمهای جشنواره امسال فیلمی خوش ریتم با بازیهای قابل قبول است، اما مشابه بخش اعظمی از فیلمهای امسال فیلمی تلخ و سیاه است. فیلمی سیاه از آدمهایی که مهمترین باری که روی دوششان سنگینی نمی کند، بار مسئولیت است. آدمهایی که فقط خودشان برایشان مهم است و در این میان حاضرند برای نجات خودشان دست به هر کاری بزنند، حتی سقطِ جنینی که در شکم دارند. اما مهمترین مشکل سد معبر پایان آن است. پایانی ناگهانی و ول، که با تجربه خوب ابد و یک روز، بعید بود از سعید روستایی به عنوان نویسنده سد معبر، که چنین پایان بندی ای برای فیلم قرار بدهد. پایانی که در کمال تعجب پیش از نقطه اوج و در میان گره‌افکنی‌های فیلم رخ می‌دهد و مخاطب را با سیلی از سوالات بی پاسخ تنها می‌گذارد. اینکه آیا قاسم پول را پس می‌دهد؟ نرگس بچه اش را سقط می‌کند؟ آیا دستفروش به زندگی بر می‌گردد؟ آیا قاسم کامیون را می‌خرد؟ و چندین سوال مهم دیگر. سد معبر فیلمی است که می‌توانست خوب باشد، اما با بی تدبیری کارگردان و نویسنده اش به فیلمی نیمه کاره مبدل شده است که نسخه فعلی اش هیچ کارکردی جز تخطئه ماموران شهرداری ندارد.

گویا فیلمسازان ما انتخاب خود را کرده اند، فیلمها یا چند بار تمام می شوند، یا باز تمام می‌شوند، یا اصلا تمام نمی شوند و فیلمساز می‌گوید باز تمام شده‌اند!
دیدگاه شما در مورد مطلب بالا چیست؟


300 کاراکتر باقیمانده

CAPTCHA
Change the CAPTCHA code
هنوز نظری در این مورد درج نشده است.