تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۹۵
898 بار مشاهده
0

شکوفایی شبکه نمایش خانگی در گروی تنوع، خلاقیت و حمایت

شکوفایی شبکه نمایش خانگی در گروی تنوع، خلاقیت و حمایت

راهکارهای برون رفت از تکرار در شبکه نمایش خانگی و تقویت تولیدات برتر در گفت و گوی بانی فیلم با برنامه سازان - بخش نخست

 شبکه نمایش خانگی در گذشته بستر تولید کمدی های به اصطلاح شانه تخم مرغی و بی  کیفیت بود. در مقطعی از زمان این دیدگاه با تولید سریال های ملودرامی مانند «قلب یخی» تا حدودی اصلاح شد. پس از آن نیز برنامه های ترکیبی مانند «شام ایرانی» به تقلید از برنامه های آن طرف آب تولید شد. سریال های«قهوه تلخ»،«شوخی کردم» و «ویلای من» نشانه توجه ویژه کارگردانان طنز به ظرفیت شبکه نمایش خانگی دارد؛ چرا که با ممیزی های کمتر و راحت تر می توانند آنچه می خواهند را به مخاطب انتقال دهند. راه یافتن سریال پر مخاطب «شهرزاد» به شبکه نمایش خانگی بار دیگر باعث شد موج توجه مردم نسبت به سریال های ویدئویی بیشتر شود، اما پس از آن این موج تنها با تولید سریال«آسپرین» ادامه پیدا کرد و آثار شبکه نمایش خانگی منحصر به فیلم هایی شد که پس از اکران در لوح فشرده میان مردم توزیع می شود. در گزارش پیش رو با چند نفر از کارگردانان، مسئولان و بازیگران در خصوص اقدام های لازم برای توجه فیلمسازان به ظرفیت شبکه نمایش خانگی صحبت و از چگونگی ایجاد تنوع در این قالب نیز پرس و جو کردیم که در ادامه خواهید خواند:

 

  حمیدرضا آذرنگ:

دیدگاه‏ها در شبکه نمایش خانگی حرفه ای تر است

حمیدرضا آذرنگ بازیگر پرکار این روزهای سینما و تلویزیون با توجه حضور در سریال«شاهگوش» و «دندون طلا» که در شبکه نمایش خانگی تولید شده بود، در خصوص تجربیات خود در این قالب گفت: شبکه نمایش خانگی به طبع، به نسبت تلویزیون فضای بسته کمتری دارد و بزرگترین ماهیت و مزیت این شبکه آن است که مخاطب امکان انتخاب برای خریدن یا نخریدن دارد. دومین مزیت شبکه نمایش خانگی این است که لوح فشرده در دسترس مخاطب است و می تواند قسمت هایی که دوست دارد را به تناوب ببیند و نیازی به انتظار برای دیدن تکرار آن نیست. یکی دیگر از مزیت های دیگر شبکه نمایش خانگی آن است مسئولان درگیر با این قالب موظفند کیفیت را به اندازه ای برسانند که با اقبال عمومی مورد نیازشان مواجه شوند. در صداوسیما یک سریال ۳۰ قسمتی را می خواهند طی دوماه به اتمام برسانند و مجبورند به خاطر ریتم تندی که دارند، از کیفیت صرف نظر کنند اما در شبکه نمایش خانگی این طور نیست و به نظرم دیدگاه حرفه ای تری نسبت به شأنیت هنر و هنرمند دارند. این اتفاقاتی است که من تجربه کردم. او درباره اینکه آیا باز هم با شبکه نمایش خانگی همکاری می کند یا نه گفت: قطعا یک فیلمنامه خوب من را مجاب به کار در این قالب می کند و تا به امروز هم خیلی اتفاق افتاده که پیشنهادهایی با مبالغ بسیار خوب داشته ام، اما این مبالغ نتوانسته مرا قانع کند از کیفیت بگذرم و در کارها حضور داشته باشم. آذرنگ در خصوص کاهش تولید در شبکه نمایش خانگی بعد از سریال«شهرزاد» نیز توضیح داد: وقتی کاری با کیفیت تولید می شود، به طور مطمئن جای بیم و هراس برای تولیدکنندگان بعدی به وجود می آید که اگر نتوانند به آن کیفیت مطلوب برسند، با شکست رو به رو می شوند. من خودم سریال«دندون طلا» را کار کردم و قرار بود در سریال«شهرزاد» حضور داشته باشم اما متأسفم که برخورد غیر حرفه ای با من داشتند. او در پایان صحبت های خود تأکید کرد: رسانه خانگی نگاه حرفه ای تری نسبت به تولید دارد.

 

  مرتضی آتش زمزم:

سینما در رونق شبکه نمایش خانگی موثر است

مرتضی آتش زمزم کارگردان فیلم های«مالیخولیا» و«مرگ سپید» درباره اینکه چرا تولیدات شبکه نمایش خانگی محدود به چند سریال مانند«شهرزاد» شد و پس از آن این شبکه بیشتر متکی به فیلم های در حال اکران شد و تولیدات ادامه پیدا نکرد، به بانی فیلم گفت: بستگی به سلیقه مسئولان دارد و اگر می خواهند شبکه نمایش خانگی به خوبی رشد کند و برای هنرمندان یک چرخه بسیار خوب ایجاد شود، باید حمایت کنند و علاوه بر این؛ مباحث مربوط به دانلود نیز باید سامان پیدا کند. همان طور که می دانیم از فروش لوح فشرده درآمد چندانی به دست نمی آوریم و هر کاری سرمایه گذار داشته باشد، می تواند درآمد و سودآوری خود را داشته باشد و در این رابطه وجود سایت آپارات نیز ما را با مشکل رو به رو کرده بود. مسأله شبکه نمایش خانگی یکسویه نیست و نیازمند توجه چندسویه است تا به این موضوع بیشتر توجه شود و تبدیل به رقیبی برای شبکه نمایش خانگی شود. او در پاسخ به این پرسش که چگونه به یکباره همه توجه ها سمت شبکه نمایش خانگی معطوف می شود، اما پس از آن کمتر فیلمسازی این موضوع را ادامه می دهد، عنوان کرد: در واقع نوعی موج راه می افتد و به نظرم سریال«شهرزاد» یک استثنا در شبکه نمایش خانگی بود و اگر حمایت مالی نداشت، تا این حد مطرح نمی شد. ما می توانیم با بودجه خوب کارگردان و کست خوب داشته باشیم و کاری انجام دهیم که با سلیقه مردم هماهنگ باشد. طراح، کارگردان و تهیه کننده مجموعه مسابقه «با من خوش میگذره» درباره اینکه جامعه امروز از نظر محتوایی به چه مضامینی احتیاج دارد تا بیشتر به سمت آن جذب شود، توضیح داد: ذائقه جامعه ما اهل تنوع است و اگر شرایط برای کاری فراهم شود و امکان تبلیغات فراهم شود، حتما در این جامعه آماری بزرگ مخاطب خود را پیدا می کند. موضوع بسیار مهم در این میان تبلیغات است و فیلم های شبکه نمایش خانگی به این دلیل فروش می کند که قبلا در سینما اکران شده و مردم نسبت به آن ذهنیتی پیدا کرده اند. متأسفانه شبکه نمایش خانگی از تبلیغات تلویزیونی محروم است و شبکه های ماهواره ای هم برای دیوار کوتاه سینما و شبکه نمایش خانگی ممنوع شده. گهگاه می بینیم که بانک ها از شبکه های ماهواره ای تبلیغ می کنند، اما شبکه نمایش خانگی همیشه مهجور است. منظور از حمایت فرهنگی، معنوی و اقتصادی است و اگر مسئولان دوست دارند مقابله ای با شبکه های ماهواره ای داشته باشند، یک طرف آن می تواند ویدئو رسانه باشد، اما باید همراه با حمایت باشد. معمولا کسانی که در شبکه نمایش خانگی کار می کنند، بعضی مواقع فیلمشان اول و آخر می شود؛ یعنی آن قدر ضربه می خورند که عطای کار در این قالب را به لقای آن می بخشند.

آتش زمزم درباره اینکه چرا در شبکه نمایش خانگی تنوع کمتر دیده می شود، پاسخ داد: این مشکل از ما نیز هست و زمانی که کیفیت محصول پایین آمده و به صورت کپی کاری برنامه های آن طرف آب در بیاید، مردم اعتمادشان را از دست می دهند. ما باید به نظر و سلیقه مخاطب احترام بگذاریم، چون مخاطب ما هوشمند است و به طور همزمان در حال دیدن فیلم های روز دنیاست و کسانی که برای فرهنگ پول خرج می کنند و به سینما می روند- از هر قشری که باشند- قابل احترامند. ما باید به این قشر احترام بگذاریم و کمتر کپی کاری کنیم. او با اشاره به اینکه حمایت کردن تنها به معنای حمایت مالی نیست، تشریح کرد:باید نوعی فرهنگسازی صورت گیرد که مردم از آن حمایت کنند و مسئولان ارشاد و قوه قضاییه و… راهکارهایی برای تبلیغ شبکه نمایش خانگی پیدا کنند. کارگردان فیلم«مرگ سپید» در خصوص اینکه استفاده

مردم از VOD چه تأثیری در استقبال از شبکه نمایش خانگی دارد، توضیح داد: استفاده از VOD مانند استفاده از شبکه های مجازی است که امروز به راحتی از آن بهره می برند و اگر سطح فرهنگ مردم برای استفاده از این قابلیت و فناوری افزایش پیدا کند و مجاز و غیرمجاز را بشناسند، شرایط بهتر خواهد شد. متأسفانه فردای روزی که فیلم ها در شبکه نمایش خانگی توزیع می شود، روی سایت است.فیلمساز نمی تواند دنبال توزیع کنندگان غیرمجاز برود و از طرفی هم نمی تواند تبلیغ خوبی داشته باشد و این باعث دلسردی او خواهد شد. به نظرم ظرفیت شبکه نمایش خانگی بالاست و با تنوع در آثار و افزایش کیفیت انگیزه خرید را در مردم بالا ببرند. خوشبختانه نشانه های خوبی از بهبود شرایط با فروش سینما دیده می شود و امیدوارم از این فرصت ها به درستی استفاده شود.

منبع: بانی فیلم گروه سینمای ایران ، نسرین بختیاری
دیدگاه شما در مورد مطلب بالا چیست؟


300 کاراکتر باقیمانده

CAPTCHA
Change the CAPTCHA code
  • 0 0

    That's 2 clever by half and 2x2 clever 4 me. Thknsa!

  • 0 0

    You've got to be kidding me-it's so trrptnaaensly clear now! http://lvqctaaoi.com [url=http://wllikqad.com]wllikqad[/url] [link=http://pauohhxgfej.com]pauohhxgfej[/link]